Proč navštívit Uzbekistán?

Proč si v 21. století, kdy je pro cestovatele k dispozici celý svět, mnoho lidí vybírá Uzbekistán? Co může tato malá země ve Střední Asii nabídnout?
Uzbekistán má unikátní sbírku archeologických a architektonických památek různých epoch od dob Alexandra Velikého až po Mikuláše II. Spolu s historickými památkami má Uzbekistán mnoho moderních památek a přírodních krás, které jsou miliony let staré.

Uzbekistán nabízí spoustu zajímavých, méně známých a divokých míst, která osloví milovníky dobrodružství a neobvyklých destinací. Zde nemusíte stát v davu turistů a můžete si v tichosti užívat krásy přírody a starověkých památek.

Uzbekistán se více otevřel světu: v posledních letech se pravidla vstupu zjednodušila. Občané mnoha zemí mohou snadno získat e-vízum a někteří mohou vstoupit do země bez víza až na 30 dní. Po příletu do Uzbekistánu se turisté snadno dostanou do hlavních turistických center propojených železnicí a leteckou dopravou a ve městech vám rádi poskytnou široký výběr hotelů.

Víza v Uzbekistánu:

Díky zmírnění vízové politiky je nyní velmi snadné cestovat do Uzbekistánu! Občané několika zemí SNS (společenství nezávislých států) mohou vstoupit bez víza po dobu až 60 dnů. A na dobu až 30 dnů mohou do Uzbekistánu bez víz přijet občané téměř 80 zemí světa. Země zároveň spustila online systém pro vydávání elektronických turistických víz, který umožňuje snadno a rychle naplánovat zájezd. A také bezvízový tranzitní vstup do země po dobu až 5 dnů je k dispozici pro 30 zemí.

Je Uzbekistán bezpečný?

Uzbekistán je pro cestovatele bezpečný, protože země má nízkou kriminalitu. Strážci zákona pravidelně hlídkují v ulicích a v turistických centrech jsou zavedeny kamerové systémy. V Samarkandu, Buchaře a Chivě funguje turistická policie, která hostům Uzbekistánu všemožně pomáhá. Na přeplněných místech byla zřízena policejní pozorovací stanoviště. A kromě toho staleté tradice pohostinnosti uzbeckého lidu přispívají k vytváření atmosféry pohodlí a bezpečí pro hosty.

Náboženství v Uzbekistánu:

Uzbekistán je nábožensky  tolerantní zemí, přičemž v náboženské orientaci obyvatel převažuje sunnitský islám s cca 96 %, dále pravoslaví.

Jak se chovat v  Uzbekistánu?

Pohostinní lidé v Uzbekistánu jsou docela loajální a blahosklonní k cizincům, kteří nejsou obeznámeni s místní kulturou chování. Nicméně znalost místní etikety vám umožní prokázat respekt k obyvatelům země a navázat přátelské vztahy při cestování po Uzbekistánu.

Doporučujeme:

* Před vstupem do mešity nebo obytné budovy si zujte boty

* Ukažte úctu starším tím, že jim poskytnete nejlepší místa ve veřejné dopravě a u jídelního stolu, pomůžete jim na schodech nebo je necháte jít prvním.

* Přineste menší pozornost(dárek), pokud se chystáte domu na návštěvu k místním obyvatelům.

* Při  nástupu do taxi se předem dohodněte na ceně, aby nedošlo k nedorozumění.

Nedoporučujeme:

* Neházejte chleba na zem nebo do popelnice, jelikož chleba je považován za posvátný

* Nesmrkejte na veřejnosti, je to považováno za velice neslušné gesto

* Nemluvte hlasitě na veřejných místech, hlavně u náboženských objektů

* Pokud Vás místní zvou k sobě domů na čaj, přijměte jejich pozvání. Odmítnutí je považováno za urážku a neslušné gesto

Jak se mluví v Uzbekistánu?

Uzbecký jazyk je státním jazykem země a mluví se jím po celé zemi. Ruština je slyšet v Taškentu a velkých městech a starší generace jí dobře umí. Angličtina – zná malá část mládeže a pracovníků v turistickém průmyslu Uzbekistánu.

Jaká je doprava v  Uzbekistánu?

Uzbekistán se nachází v srdci Střední Asie. Je protkaný silnicemi a spojenými lety s mnoha městy v Evropě a Asii. Letadla z různých částí země přilétají do Taškentu denně. A spolu s tím existuje několik oblíbených leteckých destinací v zemi.
Železnice pokrývají téměř celé území a mezi Taškentem, Samarkandem a Bucharou jezdí vysokorychlostní vlak Afrosiab, který Vám umožní cestovat mezi městy za pár hodin. Meziměstské autobusové linky jsou málo rozvinuté, oblíbenější jsou transfery minivanem nebo soukromé meziměstské taxíky.

Co vidět v Uzbekistánu?

* Taškent – hlavní město Uzbekistánu. Od ostatních měst v zemi se liší zvláštním rozsahem a širokými ulicemi. Město má mnoho útulných parků, muzeí a několik historických památek. (Taškentské metro, bazar Chorsu, náměstí Amir Temur)

* Samarkand – jedno z hlavních turistických center země s monumentální architekturou Tamerlánovy éry. (Soubor Registan, mauzoleum Gur-Emir, nekropole Shakhi-Zinda)

* Buchara – krásné turistické centrum s okouzlujícími čtvrtěmi Starého města, neobvyklými mešitami a medresami.(Pevnost Ark, soubor Lyabi-Hauz, soubor Poi-Kalyan)

* Chiva – město, kterému se říká skanzen. Pobyt v pevnosti Ichan-Kala je iluzí cestování časem. (Pevnost Kunya-Ark, mešita Juma, minaret Kalta-Minor)

* Termes – Jedno z nejzajímavějších měst v Uzbekistánu. V jeho blízkosti se nachází několik buddhistických památek a pevností z doby Alexandra Velikého. (Karatepa a Fayaz-tepa, pevnost Kirk-kiz)

* Aralské moře

Kdy jet do Uzbekistánu?

Uzbekistán má různé klimatické podmínky, proto může být zajímavý pro cestování po celý rok. Samozřejmě jaro a podzim s mírnějšími teplotami a krásnými barvami přírody přitahují více turistů, ale každé roční období má své výhody:

Zima: v Uzbekistánu je ideální pro milovníky lyžařských středisek, která se nacházejí pár hodin jízdy od Taškentu. V pouštní části země je sněhu málo. V zimě je tu málo turistů a hotel bude levnější.

Jaro: je skvělý čas na cestování po Uzbekistánu. Země je plná květin a zeleně a počasí je příjemné na procházky. V této době jsou jarní prázdniny – Nauryz a spoustu jiných zajímavých svátků a festivalů. V tuto roční dobu začíná v Uzbekistánu turistická sezóna.

Léto: v Uzbekistánu je velmi horké, někdy až +45⁰С. Jedná se tedy o turistickou mimosezónu. Na výlety je v tomto období lepší vyrazit buď brzy ráno, nebo večer.

Podzim: v Uzbekistánu je zlatým obdobím pro turistiku. Po celé zemi vládne příjemně slunečné a zároveň chladné počasí. Trhy překvapí rozmanitostí lahodné zeleniny a ovoce. Teprve blíže k listopadu v podhůří se ochlazuje, jako v zimě. Podzim je skvělý čas na cestování do Uzbekistánu, ale také nejdražší

Uzbecká kuchyně:

Uzbekistán je známý svou lahodnou a vydatnou kuchyní. Existuje mnoho různých pokrmů, které stojí za to ochutnat. Králem uzbecké kuchyně je plov!

* Non – Uzbecký národní druh chleba. Existuje několik desítek druhů plochých chlebů, včetně „patyr“, „katlama“ a speciálního samarkandského chleba.

* Naryn – pokrm z jemně nakrájeného masa a nudlí, podávaný s bohatým vývarem. Naryn je v Taškentu velice populární.

* Chuchvara – obdoba knedlíků, jen menších a z řídkého těsta, vařená ve vývaru bohatém na aromatické koření.

* Lagman – pokrm, který pocházel z Číny. V Japonsku je známý jako „ramen“. Jedná se o tlusté dlouhé nudle s masem a dušenou zeleninou, podávaný ve vývaru. Existuje také „kovurma lagman“, tedy smažený lagman, který se podává bez vývaru.

* Kazan-kabob – klasické jídlo vařené v kotlíku. Na oleji orestujeme kousky jehněčího masa s kostí, přidáme brambory a vše společně dusíme na mírném ohni. Hotové jídlo podáváme s cibulí.

Místní slavnosti:

Kultura Uzbekistánu je nejlépe vidět během místních svátků a festivalů. Jednou na takové akci se můžete ponořit do víru jasných tanců v národních šatech, zdobených ulicích, vůní koření a lahodných pokrmů, které vám usměvaví obyvatelé země představí.

* Navruz (21. března) je jeden z největších kulturních a náboženských svátků v Uzbekistánu, perský svátek Nového roku, den rovnodennosti, svátek jara. V tento den se konají koncerty, podává se slavnostní pilaf a připravuje se speciální pokrm z naklíčené pšenice „šumalak“. Nejlepší místo k oslavě: Buchara, Samarkand, Baysun, Ferghana Valley

* Festival hedvábí a koření (konec května) je sice menši svátek, ale o to zajímavější. Vzdává se hold Velké hedvábné stezce, po které jezdily karavany naložené hedvábím a kořením. Festival se koná s barevnými průvody v národních krojích a je doprovázen mistrovskými díly řemeslníků a výstavami různých výrobků. Nejlepší místo k oslavě: Buchara

* Festival „Sharq Taronalari“ (konec srpna, jednou za dva roky) je grandiózní mezinárodní hudební festival, na kterém se scházejí lidoví hudebníci z celého světa. Hlavní scénou festivalu je náměstí před souborem Registan v Samarkandu. Nejlepší místo k oslavě: Samarkand

* Den nezávislosti (1. září) je jedním z hlavních svátků v Uzbekistánu. V tento den se zahajuje ohňostroj, konají se koncerty a další slavnostní události. Někdy je vyhlášeno několik dní volna a ulice měst se zaplní davy oslavujících lidí. Nejlepší místo k oslavě: Taškent

Čím se pláti v Uzbekistánu :

Uzbecký Sum.

Počet obyvatel a rozloha Uzbekistánu.

Statni zřízeni: Prezidentská republika. Hlavní město: Taškent. Nejvyšší bod: Khazret Sultan (4643 m.n.m)

Rozloha: 448 900 km² (41. na světě). Skládá se z 12 provincií a autonomní republiky Karakalpakstán,

počet obyvatel 36 milionu.

Víte že…

Slavný Tádž Mahal v Indii postavili potomci Tamerlana a architekti se inspirovali památkami v Samarkandu.

Avicenna (otec moderní medicíny), al-Khwarizmi (otec algebry) a Tamerlane (slavný vojevůdce) se narodili na území dnešního Uzbekistánu.

Uzbekistán je čtvrtý největší producent a druhý největší vývozce bavlny.

Uzbekistán, který byl do roku 1991 součástí sovětského svazu, zůstavá nejlidnatější a nejnaštěvovanější zemí střední Asie.