Proč navštívit Tádžikistán?
Navzdory tomu, že země v posledních letech ještě více otevřela dveře okolnímu světu, mnoho cestovatelů stále neví, že krásy Tádžikistánu jsou dostupné všem, nejen dobrodruhům. Milovníci antropologie, etnografie a historie, milovníci čisté přírody i zvídaví cestovatelé stejně ocení výhody hornaté země:
Tádžikistán je jedinečná destinace, která je stále oproštěná od davů turistů a zachovala si svou původní místní kulturu. Každý host země bude moci vidět neobvyklý svět lidí žijících na střeše světa a objevit vzácnou kulturu starověkých lidí.
Tádžikistán je krásný a bohatý na přírodní zajímavosti. Hladina jezer mezi vysokými hřebeny, vodopády, barevné vesničky z kamene a hlíny, úrodná údolí, klikaté cesty a průsmyky – to vše vám pomůže odpočinout si od shonu velkoměst, změnit rytmus života a užít si krásy země.
Tádžikistán je vzrušující země. Na této zemi vládne atmosféra očekávání něčeho nového a neznámého. Připravte se na to, že za zatáčkou silnice na vás může čekat něco zajímavého a neobvyklého, díky čemuž bude váš výlet nezapomenutelný.
Víza v Tádžikistánu.
Získat vízum do Tádžikistánu je celkem snadné. Občané více než 20-ti asijských a východoevropských zemí mohou přijet do Tádžikistánu bez víza na dobu 30-ti až 90-ti dnů. Zároveň držitelé pasů většiny ostatních zemí mají možnost získat vízum při příletu nebo si předem vyřídit elektronické vízum s platností 30-ti dnů. Turisté vyžadující zvací dopis mohou získat vízovou podporu prostřednictvím Advantour nebo jiných místních cestovních kanceláří. Občane ČR nepotřebují víza do Tádžikistánu.
Je bezpečno v Tádžikistánu?
Úřady Tádžikistánu věnují velkou pozornost bezpečnosti turistů a mnoho obyvatel tuto iniciativu podporuje. Naprostá většina Tádžiků je velmi pohostinná a ráda vítá turisty ve své domovině. V případě potřeby vám jistě pomohou. Cestovatelé, kteří již Tádžikistán navštívili, zaznamenali vřelost místního obyvatelstva jako jeden z nejjasnějších dojmů z cesty.
V zemi je jen velmi málo případů trestných činů týkajících se cizinců. A pokud jste připraveni na drsné povětrnostní podmínky hor, znáte zvláštnosti místních tradic a norem chování, pak cesta do Tádžikistánu proběhne bez problémů.
Náboženství v Tádžikistánu.
Sunnitští muslimové 85 %, Šíitští muslimové 5 %, 10 % jiní náboženství.
Jak se chovat v Tádžikistánu?
V Tádžikistánu neexistují žádná přísná pravidla ohledně dress code, nebo společenského chování, ale znalost místní etikety zpříjemní výlet vám i místním.
Na co dávat pozor!
Z úcty k místnímu způsobu života se na venkov oblečte konzervativněji.
Pijte pouze balenou nebo filtrovanou vodu, abyste se vyhnuli zažívacím potížím.
Při návštěvě si u vchodu zujte boty a je vhodné přinést s sebou nějaký dárek.
Před cestou do příhraničních oblastí (například GBAO) si předem zajistěte povolení. To lze provést po příjezdu do Dušanbe, ale bude to vyžadovat více času.
Co nedělat v Tádžikistánu:
Nestoupejte na ubrus rozprostřený na podlaze, protože může fungovat jako stůl.
Odmítnutí jídla, nebo čaje podávaného u někoho doma je urážlivé
Neurážejte se kvůli otázkám ohledně platu, rodinného stavu atd., protože takové otázky jsou běžné.
Neplánujte si výlet po Pamíru bez průvodce a spolehlivého vozidla.
Jak se mluví v Tádžikistánu?
Tádžický jazyk patří do perské skupiny jazyků a je státním jazykem země. Ruský jazyk se vyskytuje ve velkých městech a je známý i starší generaci. Anglicky mluví velmi malá část populace, především mezi mladými lidmi a pracovníky v cestovním ruchu.
Jaká je doprava v Tádžikistánu?
Vzhledem k tomu, že Tádžikistán má obtížnou hornatou krajinu, může být překročení hranice a cestování po zemi taxíkem a autobusem skutečným dobrodružstvím. Pokud se chcete po zemi pohybovat sebevědomě a bez prodlení, pak bude nejpohodlnější a nejrychlejší způsob objednání transferů nebo pronájem auta s řidičem.
Co vidět v Tádžikistánu?
Dušanbe je hlavní a největší město Tádžikistánu s mnoha parky, zelenými bulváry a moderní infrastrukturou.(Národní muzeum Tádžikistánu, pevnost Hissar, park Rudaki, celodenní výlet k jezeru Iskanderkul, nebo údolí Varzob)
Khujand je slunné a pohostinné město na severu země. Je jedno z nejstarších ve Střední Asii a druhé největší v Tádžikistánu.(Pevnost Timur-Malik, bazar Panchshanbe, park Somoni, do rekreačních oblastí na nádrži Kairakkum.)
Penjikent je malé město s bohatou historií, ležící na hranici s Uzbekistánem. Je to vynikající výchozí bod pro další cesty hluboko do Tádžikistánu. (Sarazm, starověký Penjikent, místní historické muzeum pojmenované po Rudaki. Vyražte si přes noc k Sedmi jezerům nebo si naplánujte výlet do údolí Yaghnob.
Istaravshan je malé město jižně od Khujand, dříve nazývané Ura-Tube. Ve městě se nacházejí významné historické a kulturní památky Tádžikistánu.(Architektonický komplex Hazrati Shoh, osada Mug-Teppa, Kok Gumbaz – Abdul Latif Sultan madrasah. Vydat se můžete i do ruin sogdijské osady Bunjikat)
Khorog je největší město Pamíru, hlavní město Gorno-Badakhšanu a dopravní uzel na Pamir Highway.( Botanická zahrada, Central Park, muzeum místní tradice. Můžete si zde zlepšit své zdraví v minerálním horkém prameni Garm-Chashma.)
Murghab je nejvýše položené město v Tádžikistánu. Drsná, ale pohostinná základna v Pamíru.( Památník Lenina, mešita Jama, vlastivědné muzeum, místní bazar. Můžete zde projet průsmykem Ak-Baital k jezeru Karakul, projet se na velbloudu podél břehu jezera Rangkul, nebo najít jurtový tábor v údolí Pshart. Murghab je také skvělou zastávkou pro ty, kteří chtějí spojit svou cestu po Pamíru s výletem do Kyrgyzstánu.
Bokhtar je město s bohatou historií na jihu Tádžikistánu, na které se často zapomíná.(Mauzoleum Khodja-Mashad, buddhistický klášter Ajina-Tepe, pevnost Khulbuk. navštivte léčivé vody Chiluchor Chashma, nebo prozkoumejte chrám Takhti Sangin (chrám Oksa).
Kdy vyrážet do Tádžikistánu?
Pokud chcete procestovat Střední Asii, ale nemáte příliš v lásce pouště, Tádžikistán je to pravé místo pro vás! Je to nejchladnější země v regionu a spolu se sousedním Kyrgyzstánem tvrdí, že vrcholem turistické sezóny je léto, nikoli jaro. Každé roční období v Tádžikistánu má však jedinečné kouzlo.
Zima v Tádžikistánu je nejlepší dobou pro lyžování a extrémní horolezectví. Sníh a led proměňují Tádžikistán v mrazivou říši divů, která září svými vrcholky. Zároveň se ale hory stávají potenciálně nebezpečnými a někdy jsou horské silnice pokryté sněhem, což téměř znemožňuje cestu přes Pamír.
Jaro se blíží dubnu a již v květnu vytváří nádherné krajiny hor a údolí. Jaro v Tádžikistánu je plné svátků a je ideální pro spojení městských a horských túr. Tající sněhy Pamíru naplňují řeky a horské svahy jsou pohřbeny v zeleni.
Podzim v Tádžikistánu je jiný, podle toho, kde se zrovna nacházíte. V horských oblastech – deště a studené větry. V údolích Dušanbe a Khujand – příjemné klima s krajinou ve zlatých odstínech listí. Září je posledním měsícem, kdy se dá pohodlně projet po Pamir Highway. I v tuto dobu mohou teploty v noci klesnout pod bod mrazu.
Léto v Tádžikistánu je slunečné, ale ne tak horké. Toto je ideální období roku pro cestování po Tádžikistánu. Volně jezdit můžete téměř ve všech horských oblastech. Přes den je docela teplo na koupání v horských jezerech. Noc můžete pohodlně strávit ve stanech v nadmořské výšce až 3000 metrů. V létě už jsou trhy plné voňavého a neobvykle chutného ovoce a zeleniny.
Kuchyně v Tádžikistánu
Tádžická kultura v průběhu staletí absorbovala prvky perské, turkické a ruské kultury a výjimkou není ani místní kuchyně. Určitě vyzkoušejte:
Kurutob – národní jídlo, vyrobené ze sušených kuliček sýra, které jsou namočené ve vodě; výsledná tekutina slané chuti se používá jako základ pokrmu. Navrch se pak položí proužky fatir, což je druh plochého chleba.
Pilaf – národní jídlo z hovězího masa dušeného se žlutou mrkví, rozinkami, cizrnou a česnekem, které jsou ochuceny rýží.
Mastoba – vydatná polévka z masa, rýže a zeleniny ochucená fermentovanými mléčnými produkty a bylinkami.
Belyash – smažený koláč plněný bramborami nebo různými druhy masa.
Sambusa – tádžická verze samsy. Koláče z listového těsta plněného masem, dýní nebo bramborami, který se peče ve speciální peci tandoor.
Khalvaitar – sladkost, jejíž název se překládá jako „tekutá chalva“. Vyrábí se z mouky, cukru, rostlinného oleje a vody, kterou lze doplnit ořechy nebo vanilkou.
Kaurmo Shurbo – vydatná sytá polévka s jemnými kousky masa, vařenými bramborami a zeleninou.
Katlama – vrstvený dort, roláda nebo mazanec s masem, které se vaří v páře. Existuje i verze sladké katlamy, která je ochucena cukrem a mákem.
Chakka – kyselá tvarohová hmota, která se používá k nalévání do polévek nebo se jí samostatně s plátky chleba.
Místní slavnosti
Pohostinná kultura Tádžikistánu, která navazuje na dávné tradice, se naplno projevuje během nejjasnějších a největších svátků země. Stejně jako v jiných zemích Střední Asie se v Tádžikistánu hojně slaví Navruz (persko-zoroastrijský svátek nového roku) a den nezávislosti. Země každoročně hostí několik skutečně jedinečných svátků a festivalů, které se mohou stát vrcholem vaší cesty do Tádžikistánu.
Navruz (21. března) – Jarní festival, kde se konají zábavné hry, průvody, připravují se slavnostní pochoutky, pouštějí se draci, pořádají se koňské dostihy a ulicemi se procházejí velcí a veselí obyvatelé v národních krojích. Nejlepší místa k oslavě: Dušanbe, Gissar, Khujand
Festival tulipánů (konec dubna, datum se liší) – svátek, jehož název v Tádžiku zní jako „Sayri Guli Lola“, trvá dva dny, které jsou plné tance, průvodů, sportu a lahodných pokrmů tádžické kuchyně. Nejlepší místa k oslavě: Města a vesnice v severním Tádžikistánu
Festival Střecha světa (červenec, termín se mění) je nádherná dovolená, kde se můžete seznámit s kulturou a zvyky Pamíru. Festival se koná s tanci a písněmi, doprovázenými představeními a mistrovskými kurzy řemeslníků. Nejlepší místa k oslavě: Khorog
Festival At-Chabysh (začátek srpna) – také známý jako Buzkashi, nebo Kozlodranie, je svátek věnovaný kultuře Kyrgyzů žijících v Pamíru. Festival hostí různé koňské hry, výstavy umění a řemesel, stejně jako pohoštění hostů různými pokrmy v tradičních jurtách. Nejlepší místa k oslavě: Murgab
Den nezávislosti (9. září) je oficiální státní svátek, který se koná pod ohňostrojem s velkými koncerty, slavnostmi a dalšími akcemi. Nejlepší místa k oslavě: Dušanbe
Čím se platí v Tádžikistánu
Tádžické somoni. Platební kartou můžete platit pouze v lepších podnicích. Ve velice ojedinělých případech zde můžete platit i americkými dolary
Počet obyvatel a rozloha Tádžikistánu.
Statní zřízení: Prezidentská republika. Hlavni město: Dušanbe. Nejvyšší bod: Pik Ismaila – Pik komunizmu.
Rozloha: 143 100 km² (94. na světě)
Počet obyvatel 9 537 645 milionu.
Víte že……
93 % území Tádžikistánu zabírají hory.
Tádžikistán je nejmenší ze středoasijských států – jeho rozloha je něco málo přes 143 tisíc metrů čtverečních km.
Tádžičtina je jediným jazykem ve střední Asii, který má spíše perské než turkické kořeny.
Přehrada Nurek v západním Tádžikistánu je druhou nejvyšší přehradou na světě.
Ozvěny sogdštiny (lingua franca) jsou stále slyšet v jazyce obyvatel údolí Yagnob.