Proč navštívit Kyrgyzstán?

Kyrgyzstán byl dlouhou dobu pro většinu turistů tajemnou a neprobádanou zemí. Jen málokteří cestovatelé se dostali do neuvěřitelné krajiny tohoto regionu. V posledních letech však zájem turistů o Kyrgyzstán opět roste. Co přitahuje cestovatele z celého světa do této malé asijské země?

Příroda – Do Kyrgyzstánu se jezdí za pohlednicovou krajinou, která je často srovnávána s těmi alpskými. V útrobách červených skal jsou vysoké hory a hluboká průhledná jezera, zurčící řeky a kaňony tvořené větrem. Kyrgyzstán dokáže cestovateli ukázat přírodní zajímavosti takové, jaké byly před stovkami a tisíci lety – nedotčené a čisté.

Dobrodružství – Kde jinde se dá bydlet s nomádskou rodinou ve skutečné jurtě, vydat se na výlet po horách na koni a za týden prozkoumat historii země od antiky až po současnost? 

Víza v Kyrgyzstánu

Jednou z mnoha předností Kyrgyzstánu je snadnost. s jakou můžete tuto zemi navštívit. Země má 60-denní politiku bezvízového styku, která se vztahuje na občany více než 50 zemí. Pokud potřebujete vízum do Kyrgyzstánu, je snadné jej získat: stačí podat elektronickou žádost. Občané ČR víza do Kyrgyzstánu nepotřebují.

Je v Kyrgyzstánu bezpečno?

Kyrgyzstán je tichá a pohostinná země. Turistický ruch se zde teprve začal rozvíjet, a tak se místní ke každému turistovi chovají s maximální úctou, respektem a zájmem. Od poloviny roku 2020 si země ponechala svou kategorii 1. úrovně v systému cestovního poradenství ministerstva zahraničí USA, což z ní činí jednu z nejbezpečnějších zemí na světě k návštěvě. Turisté, kteří navštívili Kyrgyzstán před Vámi, potvrdí, že Kyrgyzové jsou pohostinní a dobrosrdeční.

Naše hlavní bezpečnostní tipy v Kyrgyzstánu jsou: dodržujte obvyklá opatření; hlídejte si své cennosti; buďte ostražití, když cestujete sami nebo v noci; při cestě do hor lezte postupně a zjistěte si předem podrobnou předpověď počasí; 

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel se budete moci co nejvíce chránit a pohostinní Kyrgyzové Vás mile přivítají.

Náboženství v Kyrgyzstánu

Islám (88 %), křesťanství (11,5 %)

Jak se chovat v Kyrgyzstánu?

Kyrgyzstán je jednou z nejpohostinnějších zemí Střední Asie. Potvrzuje to zjednodušená vízová politika a pohostinnost místního obyvatelstva při přijímání cizinců. Doufáme, že následující tipy na cesty do Kyrgyzstánu Vám pomohou se co nejrychleji adaptovat v zemi a lépe porozumět kultuře a mentalitě místních obyvatel.

Na co dávat pozor:

Při plánování výletu do hor mějte na paměti, že horské cesty mohou být v zimě dost nebezpečné nebo dokonce zcela nesjízdné a ve vysokohorských jurtových kempech může být i v létě velká zima.

Udělejte si čas navíc na jakoukoli cestu do přírodních lokalit a odlehlých vesnic.

Povětrnostní podmínky v horách se mohou drasticky změnit během několika hodin a může vám trvat značnou dobu, než se dostanete na požadované místo.

Pamatujte, že turistický ruch v Kyrgyzstánu se stále rozvíjí a místnímu obyvatelstvu můžete pomoci tím, že upřednostníte rodinné penziony před hotely a výlety do malých místních kaváren před večeřemi v restauracích.

Buďte připraveni dodržovat místní zvyky, když jste u někoho doma, například zouvání bot u dveří nebo jídlo vsedě na podlaze. Zájezdy do Kyrgyzstánu jsou vždy úžasné!

Buďte otevřeni novým zážitkům, ať už jde o místní sporty, tradiční kuchyni nebo neobvyklé tradice – a Kyrgyzstán Vás jistě překvapí!

Co nedoporučujeme dělat v Kyrgyzstánu:

Mít všechny své prostředky výhradně na bankovní kartě. Tento způsob platby je k dispozici především jen v Biškeku a pouze ve velkých obchodních řetězcích, hotelech a restauracích. Ujistěte se, že vybíráte hotovost předem.

Odmítat místní pohostinnost. Určitě byste měli ocenit pohostinnost a dobrou vůli místních obyvatel, navíc je to zcela zdarma! Stopujte nebo přijměte nabídku ubytování v rodině, aniž byste řidiči nebo majiteli platili za jejich laskavost a služby. Obyvatelé Kyrgyzstánu vnímají takovou recepci jako prastarý zvyk a dobrou tradici.

Očekávat, že místní obyvatelé budou mluvit plynně anglicky. S lidmi, kteří se s Vámi domluví anglicky, se setkáte pravděpodobně jen v hlavním městě. Ve venkovských oblastech budete muset používat aplikace k překladu jednotlivých slov a frází nebo gestikulaci nebo řeč těla. S ruským jazykem je to přesně naopak: většina populace ruský jazyk zná a umí se v něm dobře domluvit.

Odmítat a ignorovat bohatou kulturu malých měst a vesnic v Kyrgyzstánu. Dokáže být stejně neodolatelná jako příroda kolem nich.

Cestovat sám do hor. Pokud nejste profesionální průvodce nebo zkušený turista, neměli byste se na túru vydávat sami. Nevyzpytatelné počasí a často nebezpečný terén Vás mohou dostat do obtížné situace, proto byste do hor měli vyrážet pouze se zkušeným a důvěryhodným průvodcem.

Jak se mluví v Kyrgyzstánu?

Kyrgyzština a ruština jsou oficiální jazyky v Kyrgyzstánu. První zmíněný jazyk uslyšíte častěji ve vnitrozemí a druhý v hlavním městě země. Kyrgyzština má turkický původ a starověké kořeny. Ruština se v Kyrgyzstánu rozšířila zejména ve 20. století, kdy se Kyrgyzstán stal součástí Sovětského svazu.

Jaká je doprava v  Kyrgyzstánu?

Vnitřní dopravní systém Kyrgyzstánu zahrnuje vozový park autobusů, vlaků, minibusů, soukromých automobilů a taxíků. Přestože se může neznalému oku zdát celý systém chaotický, funguje poměrně efektivně. Při cestování po Kyrgyzstánu máte zaručeno několik možností rychlého cestování mezi destinacemi.

Kyrgyzstán má nejméně tucet pozemních hraničních přechodů, které umožňují přístup do země z Kazachstánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Číny, přičemž většinu kontrolních bodů lze překročit soukromým autem nebo pěšky.

Co vidět v Kyrgyzstánu?

Biškek – hlavní město Kyrgyzstánu – je víc než jen místo příjezdu do země. Cestovatelé zde najdou rozmanitou zábavu ve velkém moderním městě. V Biškeku jsou velká nákupní centra, restaurace, divadla, muzea… První seznámení s Kyrgyzstánem bude určitě hlučné a zábavné!( Ala-Too Square, Oak Park, Osh Bazaar, Soutěska Ala-Archa nebo věž Burana ve starověkém Balasagunu)

Osh je hlavní město jižního Kyrgyzstánu, silně ovlivněné uzbeckou kulturou.( Hora Sulaiman-Too, Leninův pomník (největší ve střední Asii), park Navoi, Národní park Kyrgyz-Ata, město Uzgen a jeho slavný trh.

Jalal-Abad je třetí nejlidnatější město v zemi (po Biškeku a Oshi), v minulosti to byl největší bod na Velké hedvábné stezce v regionu. Považován za svaté město.(Leninova ulice, minerální prameny v sanatoriu Jalal-Abad, ořechový les Arslanbob, Vesnice Kara-Sulu, národní park Sary-Chelek.

Karakol je město poblíž jezera Issyk-Kul, 4. největší město v zemi a výchozí bod pro horské túry.(Kostel Nejsvětější Trojice, mešita Dungan, Muzeum Převalského)

Cholpon-Ata je letovisko a historické město na břehu jezera Issyk-Kul.(Petroglyfy Cholpon-Ata, kulturní centrum Rukh Ordo, Státní historické a kulturní muzeum Issyk-Kul, nocleh v jurtovém kempu v horách nebo parasailing nad Issyk-Kul.)

Naryn je regionálním hlavním městem nejhornatější oblasti Kyrgyzstánu.( Pevnost Koshoi-Korgon, vesnice At-Bashi, rafting na řece Naryn, Torugartův průsmyk, Karavanserai Tash Rabat.)

Kochkor je malé a velmi útulné horské městečko, kde jsou vytvořeny všechny podmínky pro turisty cestující po regionu.( Město Altyn-Kul, jezero Son-Kul, místní muzeum Kochkor, Solné jeskyně Chong Tuz, nebo strávit noc v jurtě na jezeře Kol Ukok.)

Talas je jedním z nejzápadnějších měst v Kyrgyzstánu; Talas hraničí s Kazachstánem a turisty ho navštěvují jen zřídka. Nicméně je zde něco k vidění.( Manas Ordo, nádrž Kirov, petroglyfy Tuyuk-Tor, Národní park Besh-Tash nebo muzeum Herzen v nedaleké vesnici Ak Dobo.)

Kdy vyrážet do Kyrgyzstánu?

Na rozdíl od zbytku Střední Asie se Kyrgyzstán návštěvníkům i místním zjevuje v celé své nádheře v létě, nikoli na jaře. A přesto je země tak plná přírodních krás, že každé roční období má své výhody:

Zima: lyžařská a snowboardová sezóna. Trvá od poloviny listopadu do března a vzhledem k tomu, že v Kyrgyzstánu bývá v zimě turistů méně, nabízejí hotely a touroperátoři slevy. V zimě je počasí nevyzpytatelné, takže za každé situace byste měli mít „plán B“.

Jaro: v Kyrgyzstánu často prší, zejména na začátku sezóny, ale v květnu se místní krajina zaplní výhledy na rozkvetlá pole.

Podzim: počasí ve městech Kyrgyzstánu může být trochu zatažené a větrné, ale i v tuto dobu lze rafting, jízdu na koni a prohlídku historických památek provozovat při příjemné teplotě.

Léto: suché v Kyrgyzstánu, s příjemným klimatem v horách. V létě se v zemi konají různé festivaly, kromě toho je léto ideálním obdobím pro pěší turistiku, poznávání hor, pobyty v jurtových kempech a odpočinek u jezera Issyk-Kul

Kyrgyzská  kuchyně

Kyrgyzská kuchyně je bohatá a rozmanitá. Dominují mu masitá jídla, čerstvý voňavý chléb, různé koláče a koláče, manti a knedlíky. Pokud máte náladu vyzkoušet opravdu neobvyklá jídla, určitě věnujte pozornost následujícím pokrmům:

Beshbarmak – je klasický nomádský pokrm z domácích nudlí, brambor a hovězího nebo koňského masa.

Kuurdak – lahodná pečeně z masa, brambor, cibule a koření.

Ashlam-fu – studená polévka Dungan s nudlemi, masem a zeleninou.

Baursak – malé koblihy smažené ve velkém množství oleje v tradičním kyrgyzském kotli; obvykle se baursak připravuje bez náplně, ale existují recepty s tvarohem.

Sušené ryby – solené ryby ulovené v jezeře Issyk-Kul – vynikající občerstvení na jakékoli hostině.

Oromo – těsta vařená v páře plněná masem, bramborami a jinou zeleninou.

Dimlama – pokrm z dušeného hovězího masa a čerstvé zeleniny, ochucený čerstvými bylinkami.

Kurut – kyselo-slané kuličky vyrobené ze zpracovaného ayranu s přídavkem bazalky a feferonky.

Bozo je fermentovaný nápoj na bázi prosa nebo kukuřice; má nakyslou chuť, skvěle osvěží a zažene žízeň v extrémních vedrech.

Místní Slavnosti

V kyrgyzských svátcích je velká úcta k minulosti a historii země a starodávné tradice jsou udržovány. Oslavy v Kyrgyzstánu jsou jasné a barevné události, které zprostředkovávají národní chuť lidovými písněmi, hudbou, kostýmy a samozřejmě místní kuchyní.

Navruz (21. března) je tradičním Novým rokem ve střední Asii a perském světě. V Kyrgyzstánu se slaví s pompou. Všude zní starodávné lidové písně, profesionální tanečníci i obyčejní lidé tančí národní tance. Všude se konají různé hry a soutěže, stoly místních obyvatel jsou obložené pokrmy tradiční kuchyně. Všichni slaví příchod jara a začátek nového roku! Nejlepší místo k oslavě: jezero Issyk-Kul nebo Biškek, i když v každém městě a vesnici se konají slavnostní události.

Den nezávislosti (31. srpen) je dnem oslav samostatnosti republiky po rozpadu SSSR. V tento den se ve velkých městech konají koncerty a vojenské pochody. Prezident a další významní političtí činitelé čtou projevy z tribun a televizních obrazovek. Na den nezávislosti se často konají sportovní soutěže, různé lidové slavnosti a hry. Večer se na nebi nad Biškekem jasně rozzáří ohňostroje. Nejlepší místo k oslavě: Biškek

Festival národních jezdeckých her (červenec, datum se liší) – Jezdecké akce jsou v zemi považovány za zvláště důležité a uctívané, protože jízdu na koni mají Kyrgyzové v krvi. Už od pradávna vedli kočovný způsob života. Jezdecké závody získávají na této nezapomenutelné akci to nejúplnější ztělesnění. Zde uvidíte jak tradiční koňské dostihy, tak pestré akce v národních krojích. Všude můžete ochutnat místní kuchyni a poslechnout si národní písně. Nejlepší místo k oslavě je vesnice Kyzyl-Oi u jezera Son-Kul

Birds of Prey Festival (začátek srpna) je nádherný karneval věnovaný ukázce kyrgyzských loveckých ptáků. Festival také zahrnuje různé akce, jako je výroba plsti, koňské dostihy, tradiční taneční show a prezentace stavby jurt. Nejlepší místo k oslavě: jezero Issyk-Kul

Čím se platí v Kyrgyzstánu?

Kyrgyzský som.

Počet obyvatel a rozloha Kyrgyzstánu.

Statni zřízení: Prezidentská republika.

Hlavní město: Biškek.

Nejvyšší bod: Džengiš Čokusu – Pik Pobedy (7439 m n.m.)

Rozloha 199 951 km²(86.nasvětě)

Počet obyvatel 6 533 500 milionu.

Víte že……

Více než 90 % území Kyrgyzstánu zabírají hory.

Obyvatelé Kyrgyzstánu žijí většinou mimo města, na venkově. Více než dvě třetiny obyvatel žije na vesnicích a vesničkách.

V horách Kyrgyzstánu je více ledovců než na Kavkaze a v Alpách dohromady.

Jezero Issyk-Kul v Kyrgyzstánu je druhé největší alpské jezero na světě.

Největší ořechový les na světě se nachází v Arslanbobu v Kyrgyzstánu.