Proč navštívit Gruzii?

Proč si vybrat Gruzii, malou a nenápadnou zemi na jižním Kavkaze, když možností cestování po celém světě je tolik? Zde Vám přinásíme několik faktů o Gruzii, které Vás inspirují k tomu, abyste začali plánovat svou cestu už teď.

Gruzie je pohostinná a otevřená všem! Díky rychle se rozvíjející turistické infrastruktuře země lze cestu do Gruzie realizovat rychle a snadno. Létají sem linky z celého světa včetně těch nízkonákladových (jako jsou Wizzair a Ryanair). Do Gruzie se navíc ze sousedního Turecka, Arménie a Ázerbájdžánu dostanete přes pozemní hraniční přechody. 

Gruzie zůstává stále neprobádanou oblastí. Ve srovnání s Evropou nebo jihovýchodní Asií je jižní Kavkaz stále neprobádaným a lákavým. Na všechny zvědavé návštěvníky zde čekají odlehlé vesnice, odlehlé turistické stezky a nedotčená příroda. Taková krása však nezůstane dlouho bez povšimnutí. V roce 2018 se Gruzie umístila na čtvrtém místě v seznamu nejoblíbenějších turistických destinací Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). To je jen dalším důvodem, proč si s výletem do této nádherné země pospíšit, než se o něj budete muset podělit s ostatními rekreanty!

Víza v Gruzii

Gruzie je jednou z nejdostupnějších turistických destinací na světě. Díky zjednodušené vízové ​​politice Gruzie mohou občané asi 100 zemí vstoupit do Gruzie bez víz po dobu až jednoho roku. Držitelé pasů z více než 60 zemí mají nárok na e-vízum za cenu 20 USD. Kromě toho mohou mít cestující ze zemí nezařazených do žádné z výše uvedených kategorií nárok na osvobození od vízové ​​povinnosti, pokud jsou držiteli víza nebo povolení k pobytu v zemi uvedené na seznamu zemí s bezvízovým režimem. Občane ČR mohou navštivit Gruzii bez víz.

Je v Gruzii bezpečno?

Gruzie je bezpečná země s jednou z nejnižších kriminalit na světě. Gruzínci jsou mimořádně pohostinní a starají se o to, aby se hosté během pobytu cítili bezpečně. I v této zemi však může dojít k podvodům a drobným krádežím, proto se cestovatelům doporučuje dodržovat základní bezpečnostní opatření. Na veřejných místech neukazujte velké množství hotovosti a v barech nepřijímejte nápoje od cizích lidí. Než nasednete do taxíku nebo si něco koupíte od pouličního prodejce, nezapomeňte vyjednat cenu. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel se vyhnete nedorozuměním a trikům drobných podpodníků.

Náboženství v Gruzii

83,9 % Pravoslavní, 9.9 % Islám, 3.9 % Arménské apoštolství.

Na co dávat pozor!

Při vstupu do kostela noste vhodné oblečení. Muži i ženy musí mít zakrytá kolena a ženy si navíc musí zahalit hlavu i ruce šátkem.

Naučte se pár základních výrazů v gruzínštině a vždy pozdravte lidi vyslovením „Gamarjoba“.

Prokažte úctu starším lidem tím, že jim přenecháte své místo ve veřejné dopravě a v dlouhých frontách.

Než nastoupíte do auta, zkontrolujte ceny u taxikářů, abyste se vyhnuli přeplácení.

Při procházce starým městem buďte opatrní a pozorní: chodníky mohou být nerovné; výmoly a náhlé hrboly na silnici jsou běžné.

Pokud jste pozváni na návštěvu, přineste s sebou květiny nebo sladkosti.

Co nedoporučujeme delat v Gruzii:

Mluvit nahlas nebo jednat příliš provokativně v náboženských institucích.

Kouřit na veřejných místech, včetně restaurací, kaváren a barů.

Smrkat na veřejnosti.

Nebojte se komunikovat s místním obyvatelstvem. Gruzínce bude upřímně zajímat, odkud pocházíte, jak dlouho plánujete v Gruzii strávit, kde se zdržujete atd. Zvědavost a doptávání se je místní tradicí, neciťte se tedy nijak dotčeni.

Jak se mluví v Gruzii?

Oficiálním jazykem je Gruzínština, dále Abcházština, Ruština, Osetština a Megrelština.

Jak se dopravovat po Gruzii?

V Gruzii fungují autobusové společnosti, které zajišťují přepravu cestujících mezi všemi velkými městy. Pro ty, kteří preferují větší flexibilitu a maximální soukromí, je dobrou volbou cestování autem, které si lze pronajmout v mnoha autopůjčovnách. Díky tomu získáte svobodu, budete moci procestovat jednotlivé regiony, dělat zastávky a obdivovat úžasnou krajinu.

Co vidět v Gruzii?

Do Tbilisi – hlavního města Gruzie – se zamilujete na první pohled. Historické centrum města s úzkými uličkami stoupajícími po povrchu zdejších hor a hřebenů; úžasné vyřezávané dřevěné balkony, elegantní kované dveře a brány; různé barvy a barvy; bohatý bouřlivý život hlavního města s jeho muzei, kavárnami, parky, divadly a galeriemi – to vše fascinuje i zkušené cestovatele… Právě v Tbilisi se před vámi Gruzie objeví v celé své kráse a lesku!(Pevnost Narikala, katedrála Sioni, sirné lázně Tbilisi, Pantheon na hoře Mtatsminda, Bleší trh na Suchém mostě.)

Mtskheta-Mtianeti je malebná oblast v srdci Kavkazu. Právě zde se nachází Mount Kazbek. Mtskheta-Mtianeti je ideální pro letní turistiku v létě a lyžování v zimě. Kromě toho jsou zde nejvýznamnější historické památky Gruzie, včetně prvního hlavního města Gruzie – města Mtskheta.( Mtskheta, Ananuri, Stepantsminda (Kazbegi),túra poblíž vesnic Khevsureti)

Kakheti je region známý svými vinicemi, nekonečnými údolími a vysokými zelenými horskými pásmy. Nachází se zde 75 procent gruzínských vinařství a vyrábí se nejoblíbenější gruzínská vína. Kakheti je známá svou místní kuchyní a významnými kulturními a historickými památkami Gruzie.(Pevnost Gremi, Sighnaghi, Telavi, Tsinandali,Klášter David Gareja,regiony Tusheti)

Shida Kartli je provincie v centrální části Gruzie, která je významná svými zachovalými starověkými historickými památkami. Zde je například starověké město uctívačů ohně Uplistsikhe, jehož stáří je téměř 3000 let. Zde se můžete vydat do města Gori – rodiště Josifa Stalina – a navštívit muzeum věnované jeho životu.(Gori, muzeum Josifa Stalina, jeskynní město Uplistsikhe,Shida Kartli je také oblíbená vinařská oblast ato ve vesnicich Kaspi nebo Igoeti.)

Imereti je ideálním místem pro spojení kulturních a aktivních výletů. Jeskyně, vodopády a kaňony a četné památky UNESCO naplní každý váš den v tomto regionu zajímavými aktivitami a živými emocemi.(Katedrála Bagrati, klášter Gelati, jeskyně Prometheus, Zelený bazar v Kutaisi, nádherný park na území kaňonu Okatse, projeďte se lodí po šumivých vodách kaňonu Martvili, jeskynní park Sataplia, kde byly nalezeny obrovské stopy dinosaurů.)

Samegrelo-Zemo Svaneti je okouzlující region s působivou horskou krajinou a unikátními středověkými věžovými domy, které se zachovaly díky své odlehlosti od velkých měst a hlavních silnic. Perla Svanetie, vesnice Ushguli, je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.(Mestia, Ushguli, Zugdidi,vydejte se pěšky z Mestie do Ushguli přes izolované horské vesnice Zhabeshi, Adishi a Iprali.)

Adjara je bohatá provincie na pobřeží Černého moře, v blízkosti pohoří Malý Kavkaz, s nádhernými plážemi, jedinečnou kuchyní a druhým největším městem Gruzie, Batumi. Právě díky moderní výstavbě v tomto pobřežním městě Gruzie přitahuje turisty z celého světa: na úžasně tvarované mrakodrapy a další stavby se přijíždějí podívat i ostřílení cestovatelé.(Batumi, pevnost Gonio, botanická zahrada Batumi,

navštivte hornatou Adžáru obydlenou tradičními muslimskými komunitami, kde najdete vzácné skvosty, jako je, vesnice Khulo, proslulá lanovkou dlouhou 1 719 metrů, která vozí obyvatele do sousední vesnice Tago.)

Samtskhe-Javakheti je jedním z největších a nejrozmanitějších regionů Gruzie, plný úžasné horské krajiny, četných jezer a pozoruhodných kulturních památek.( jeskynní město Vardzia, letovisko a národní park Borjomi, pevnost Rabati v Akhaltsikhe, přijeďte v zimě a projeďte se kukaččím vlakem z Borjomi do lyžařského střediska Bakuriani. V létě se vydejte k jezeru Paravani a do kláštera, kam kdysi zavítala svatá Nino, patronka Gruzie.

Kdy vyrážét do Gruzie?

Rozmanité povětrnostní podmínky a široká nabídka zábavy dělají z Gruzie atraktivní prázdninovou destinaci po celý rok. Léto a podzim jsou se svými příjemnými slunečnými dny a barevnou krajinou nejoblíbenějším obdobím k návštěvě země, ale v zimě a na jaře Gruzie také potěší hosty svou jedinečnou chutí.

Zima je ideální čas na cestu do zasněžené pohádky! Vydejte se do zimních lyžařských středisek za skvělým časem na lyžích nebo snowboardu. Cestou budete moci ocenit život místních lidí v malých horských vesničkách a ochutnat jedinečnou místní kuchyni. V Gruzii je několik lyžařských středisek, z nichž nejoblíbenější je dobře rozvinuté Gudauri. Vzhledem k tomu, že zima je obdobím slev, mohou cestující s omezeným rozpočtem hodně ušetřit na cestovních výdajích. Méně turistů navíc usnadní přístup k mnoha atrakcím.

Léto v Gruzii je horké a města a přírodní lokality jsou pohřbeny v zeleni. Místní bazary oplývají šťavnatým ovocem a zeleninou. Restaurace otevírají venkovní verandy, kde můžete stolovat a přitom obdivovat místní krásu. Večer můžete jít na procházku, protože vedro ustupuje a turisté kolem se rozcházejí do hotelů. Léto je ideální čas na osvěžení ve vodách Černého moře v Batumi nebo se vydejte na sever a objevujte úžasnou scenérii Kazbegi a Mestie. Léto je také skvělé na túry po horách a nocování ve stanu.

Jaro je časem probouzení přírody: slunce každým dnem hřeje víc a víc, počasí se den ode dne otepluje, sníh v horských oblastech postupně taje a na stromech a keřích rozkvétají poupata. V nižších oblastech země se louky mění v oceán divokých květin. Jaro je skvělé pro studium kultury a života Gruzínců. Můžete se vydat na oblíbené atrakce mimo velká města a přespat v některém z místních penzionů. Na jaře, stejně jako v zimě, je turistický proud do země stále malý, takže můžete navštívit nejlepší místa v Gruzii bez davů turistů kolem.

Podzim v Gruzii je teplý a slunečný. Toto je období sklizně, kdy se stoly v každé domácnosti propadají pod tíhou sklizených jablek, meruněk a hroznů. Víno teče jako voda a na každém rohu můžete ochutnat různé jeho odrůdy a druhy. Podzim zhruba do poloviny října je také vhodným obdobím pro výjezdy do přírodních lokalit. Počasí je stále teplé a dokonce se můžete dobře opálit pod jasným gruzínským sluncem.

Gruzínská kuchyně

Gruzínská kuchyně je vícesložková kombinace chutí, pěstovaná po tisíce let historie. Ochutnáte zde obrovské množství druhů sýrů, jogurtů a ovoce, ale i zeleniny, v kombinaci s různými druhy masa a kořením. Některá jídla lze nalézt pouze v určitých regionech země; jiné jsou naopak považovány za běžný gruzínský majetek, i když jsou stále všude připravovány jinak. Hody v Gruzii jsou vždy doprovázeny vínem nebo chachou – místním silným alkoholem (jehož síla v některých případech může dosáhnout 60-70 stupňů). Pokud jste ještě nikdy nebyli v Gruzii, budete ohromeni její národní kuchyní a dlouho si budete pamatovat její světlé kořenité chutě.

KHINKALI Dušené, šťavnaté knedlíky tradičně plněné čerstvým mletým masem. Dnes můžete vyzkoušet i vegetariánské khinkali plněné houbami, sýrem nebo bramborami.

KHACHAPURI Charakteristickým gruzínským jídlem jsou „koláče“ a „koláče“ připravené na základě těsta a plněné roztaveným sýrem. V každém regionu Gruzie má khachapuri jedinečnou formu a receptury.

LOBIO Voňavý fazolový guláš s cibulí a kořením.

PHALI Malé placičky z mletého špenátu, řepy, zelí nebo jiné zeleniny.

PURI Gruzínský chléb pečený v hliněných pecích zvaných „tón“. Nejoblíbenější odrůdy puri jsou velké, zaoblené „tonis puri“ a dlouhé, úzké „shotis puri“.

KITRII-POMIDORIS SALATI Salát z čerstvých okurek a rajčat, podávaný s místními bylinkami, vlašskými ořechy a nahrubo nakrájenou cibulí.

CHIKHIRTMA Tradiční kachetská polévka z vydatného kuřecího vývaru ochuceného rozšlehanými vejci.

AJAPSANDÁLSKÉ Vydatné vegetariánské jídlo z dušeného lilku, brambor, rajčat, cibule a bylinek.

CHURCHKHELA Nádherně sladké vlašské ořechy navlečené na provázku a potažené zahuštěnou směsí hroznové šťávy a kukuřičné krupice.

Gruzínské vino:

Gruzie je považována za kolébku vinařství: vědci našli důkazy, že hrozny se zde pěstovaly již před 8000 lety! Možná to vysvětluje nespočet odrůd a chutí gruzínského vína. V zemi se pěstuje více než čtyřicet odrůd révy vinné, ze kterých vznikají jak oblíbené značky, tak domácí vína.

Každým rokem získává gruzínské víno více a více uznání po celém světě. V roce 2019 vyvezla Gruzie 94 milionů lahví do 53 zemí, což je nejvyšší objem v historii nezávislé Gruzie. V současné době pravděpodobně najdete ve svém místním obchodě jedno z následujících gruzínských vín:

Kisi je vysoce kvalitní bílé víno tmavě slámové barvy s bohatým aroma.

Mtsvane je prvotřídní bílé víno s jemným buketem melounu, hrušek a čerstvých řezaných květin.

Mukuzani je vynikající suché červené víno rubínové barvy s jemnou vůní dubové kůry a lesních plodů.

Saperavi je červené víno známé pro své bohaté tóny granátového jablka a sušeného ovoce.

Místní Slavnosti:

Gruzínci jsou emocionální a horliví lidé a projevy toho jsou pozorovány nejen v každodenním životě, ale také při oslavách. Gruzínci rádi chodí ve velkém a dělají slavnostní událost, aby se na ni vzpomínalo po celý rok.

Všechny významné události v Gruzii provázejí velkolepé tradiční hostiny zvané supra. Uchvátí vás propracované toasty od toastmastera, přední hostina; podlehněte svůdnému kouzlu jasných aromatických vín a šťavnaté chuti tradičních pokrmů. Nechte se ponořit do světa gruzínské pohostinnosti a zažijte atmosféru oslav a zábavy!

Nový rok (prosinec) – V polovině prosince se hlavní město Tbilisi začíná míhat slavnostními světly. Vánoční stromky a dekorace proměňují bulváry, výlohy i soukromé domy v pohádkový svět a denně se zde konají slavnostní festivaly a koncerty. Na Silvestra vzhlíží šťastní místní obyvatelé k obloze, aby si užili neuvěřitelný ohňostroj. Současně s oficiálním slavnostním ohňostrojem je obloha velkých měst Gruzie osvětlena tisíci světly z ohňostrojů místních obyvatel. O půlnoci temnota noci na několik minut ustoupí a ustoupí jasným zábleskům stovek vícebarevných záblesků. Nejlepší místo na oslavu: Tbilisi

Pravoslavné Vánoce (7. ledna) – Gruzínci oslavují narození Krista zvláštními bohoslužbami a slavnostními procesími. Jako symbolické ozdoby se používá speciální druh vánočního stromku, vyrobený ze sušených větví lískových nebo vlašských ořechů; takový strom se nazývá chichilaki. Nejlepší místo na oslavu: Tbilisi

Festival mladého vína (druhá květnová sobota) – V květnu se Gruzínci a cizinci scházejí v Tbilisi, aby ochutnali mladá vína, která byla fermentována během uplynulé zimy. Na festivalu vína jistě ochutnáte nejen různé druhy lahodných vín, ale také nejrozmanitější pokrmy tradiční gruzínské kuchyně. V centru Tbilisi se obvykle konají koncerty a masové oslavy. Nejlepší místo na oslavu: Tbilisi

Den nezávislosti (26. května) – Den nezávislosti Gruzie se slaví grandiózními show a ohňostrojem. Veřejné i soukromé instituce zvou návštěvníky na slavnosti a ve všech větších městech se konají bezplatné koncerty a výstavy. Nejlepší místo na oslavu: Tbilisi

Tbilisoba (začátek října) – Den města Tbilisi – Tbilisoba – obvykle připadá na začátek října, krátce po skončení sklizně. Tato událost se slaví na otevřených prostranstvích v centru města a je doprovázena bohatými hostinami, jarmarky, představeními a ochutnávkami vín. Nejlepší místo na oslavu: Tbilisi

Svetistskhoveli (14. října) – Tento jedinečný svátek je zasvěcen chrámu Svetistskhoveli ve městě Mtskheta; je považováno za svaté místo, má historii dlouhou více než 1700 let a je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. V den Svetitskhovlob můžete navštívit četné bohoslužby v samotném chrámu Svetitskhoveli a dalších kostelech po celé Gruzii. Nejlepší místo k oslavě: Mtskheta

Čím se pláti v Gruzii :

Gruzínsky Lari (GEL)

Počet obyvatel a rozloha Gruzii.

Poloprezidenska republika. Hlavni město : Tbilisi. Nejvyši bod: Šchara (5 201 m.n.m)

Rozloha: 69 700 km² (121. na světě)

Počet obyvatel 3 713 804 milionu.

Víte že……

Gruzie je považována za kolébku vinařství. Archeologové objevili stopy výroby vína sahající až do roku 6000 př. n. l. a další důkazy potvrzují, že první obyvatelé těchto zemí zjistili, že hroznovou šťávu lze proměnit ve víno, pokud ji na zimu zahrabete pod zem. Tak se zrodila místní technika výroby vína v nádobách Qvevri.

Město Bochorna v severovýchodní Gruzii, v nadmořské výšce 2 345 metrů (7 694 stop), je nejvýše položenou trvale obydlenou osadou v Evropě. Protože však má vesnice pouze jednoho obyvatele, tento čestný titul se obvykle uděluje gruzínské vesnici Ushguli (2100 metrů / 6900 stop nad mořem) nacházející se v regionu Svaneti.

Gruzínská lidová hudba, známá svou bohatou tradicí vokální polyfonie, získala mezinárodní uznání, když se v roce 2001 stala jedním z prvních kulturních pokladů zapsaných na Seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. V roce 2008 jeho hodnota ještě vzrostla: Gruzínská národní hudba byla zařazena do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva.

„Khachapuri Index“, vyvinutý International School of Economics na Tbilisi State University, ukazuje náklady na přípravu khachapuri k měření inflace v různých městech Gruzie.