Proč navštívit Ázerbájdžán ?
Ázerbájdžán je plný kontrastů: v zemi se nachází devět klimatických pásem. Zasněžené vrcholky pohoří Kavkaz hraničí s horkými suchými pouštěmi. Zelené louky splývají s pobřežím Kaspického moře, ale kontrasty Ázerbájdžánu dalece přesahují přírodní krásy. Nad středověkými ,,karavanseraji” se zde tyčí ultramoderní mrakodrapy Baku a sovětská architektura ,,koexistuje” s mešitami a starověkými chrámy.
Ázerbájdžánu se přezdívá země ohně. Důvodem jsou jedinečné geologické vlastnosti této oblasti: v Ázerbájdžánu byl objeven zemní plyn, který se na některých místech nachází blízko zemského povrchu. Plyn často unikal z útrob země a samovolně se vznítil pod horkým ázerbájdžánským sluncem. Obyvatelé starověkého Ázerbájdžánu, překvapeni jasnými světly tančícími na povrchu země, věřili svatosti ohně a začali ji uctívat. Stále hořící plamen je vidět i nyní: na slavné kopce Yanardag se každoročně přijíždějí podívat tisíce turistů. Mezitím je Ázerbájdžán bohatý nejen na plyn, ale také na ropu. V zemi se navíc nachází asi 45 % světových bahenních sopek.
Ázerbájdžán je harmonickou kombinací Evropy a Asie. Ázerbájdžán, který se nachází na křižovatce dvou světů, spojuje to nejlepší z obou kultur. Vůně orientálního koření se šíří místními bazary. Útulné čajovny vedle sebe se skleněnými mrakodrapy a mistrovská díla sovětské architektury s budovami z raného středověku.
Víza do Ázerbájdžánu
Vízová politika Ázerbájdžánu je v posledních letech postupně stále jednodušší. V současné době mohou občané více než 90-ti zemí, včetně ČR, požádat o e-vízum, jehož získání trvá pouze 3 dny. Držitelé pasů z 12-ti dalších zemí mohou získat vízum při příletu. Kromě toho mohou občané 10-ti zemí vstoupit do Ázerbájdžánu bez víza.
Je Ázerbájdžán bezpečný?
Ázerbájdžán se dá považovat za poměrně bezpečnou zemi. Ázerbájdžánci jsou laskaví a pohostinní lidé, kteří jsou připraveni poskytnout hostům země maximální pohodlí a vzrušující zábavu. Nicméně, jako v každé jiné zemi, i zde je kriminalita. Buďte ostražití a hlídejte si osobní věci, abyste se vyhnuli chytrým manipulacím kapsářů. Vyplatí se vyjednávat ceny s taxikáři a pouliční prodejci předem a vyhnout se tím případným konfliktům a přeplatkům. Pokud se rozhodnete po zemi cestovat na vlastní pěst, vyberte si pro výlety a procházky denní dobu. Horské venkovské silnice jsou často vadné, takže jízda v noci může být nebezpečná. Buďte také opatrní při přecházení ulice. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel můžete udělat svou cestu do Ázerbájdžánu co nejbezpečnější.
Náboženství v Ázerbájdžánu
Islám 95 %( Šíité 85%, Sunnité 15%), Pravoslavní 2%, 1% Ostatní 1%.
Jak se chovat v Ázerbájdžánu ?
Ázerbájdžánci jsou laskaví lidé, kteří snadno odpouštějí chyby cizincům, kteří nejsou obeznámeni s místními zvyky. Pro všechny cestovatele však bude užitečné vědět o některých kulturních prvcích země.
Zde je několik užitečných tipů, které vám pomohou budovat přátelství na cestách:
Na co dávat pozor:
* před vstupem do mešity nebo něčího domu si zujte boty
* projevte úctu ke starším lidem, uvolněte jim místo ve veřejné dopravě a dejte jim přednost v dlouhých frontách
* pokud se chystáte připojit k místní rodině na večeři nebo zůstat přes noc, přineste s sebou dárek pro členy rodiny
* zkontrolujte ceny u taxikářů, než nastoupíte do auta, abyste se vyhnuli sporům a přeplatkům
* při rozhovorech s místním obyvatelstvem buďte připraveni odpovídat na osobní otázky. Lidé v Ázerbájdžánu se budou zajímat o váš osobní život a mohou se snadno ptát na váš věk, rodinný stav, děti atd. Je to považováno za projev zájmu a respektu
* přijímání darů okamžitě: pokud někdo nabízí dar, musíte jej dvakrát zdvořile odmítnout a teprve potřetí jej vděčně přijmout
Co nesmíte dělat v Ázerbájdžánu!
* házet chleba do odpadkového koše, nebo jej ponechat na zemi (Ázerbájdžánci to považují za urážku);
* diskutovat o politických tématech
* zobrazení nápisu „OK“ prsty: v Ázerbájdžánu je takový nápis považován za urážlivý
* smrkat na veřejnosti: Ázerbájdžánci to považují za neslušné
Jak se mluví v Ázerbájdžánu?
Ázerbájdžánština, ve městech se domluvíte rusky.
Znát několik základních frází v místním jazyce je nejlepší způsob, jak získat přátele a známé v nové zemi. Komunikace v základním ázerbájdžánském jazyce učiní vaši cestu do Ázerbájdžánu plnou nečekaných příjemných setkání.
Jaká je doprava v Ázerbájdžánu?
Jakmile budete v Ázerbájdžánu, můžete zemi prozkoumat soukromou dopravou nebo cestovat vnitrostátními lety, pokud potřebujete překonat velkou vzdálenost (například do Ganja nebo Nakhichevanu).
Co vidět v Ázerbájdžánu?
Baku – hlavní město Ázerbájdžánu, kde se ultramoderní mrakodrapy tyčí na pozadí starověkých mešit a středověkých paláců. Je to ideální místo k prozkoumání poloostrova Absheron a nedalekého Gobustanu (Icheri Sheher, Heydar Aliyev Center, Baku Boulevard, Nizami Street, Ázerbájdžánské muzeum koberců)
Gabala – starobylé město s historií sahající až do 4. století před naším letopočtem. Zachovaly se zde nejvýznamnější historické předměty(ruiny a vykopávky starověkého hlavního města kavkazské Albánie zvaného Stará Gabala).
Guba – město je vzdáleno pár hodin jízdy od Baku. Nachází se na severovýchodních svazích hory Shahdag. Guba hýčká rekreanty chladným počasím a uchvacuje dechberoucí horskou krajinou. Můžete zde také ochutnat nejlepší jablka v Ázerbájdžánu.(Pevnost Chirag-Kala, pevnost Gilgilchay, mešita Juma, mešita Sakina-Khanum)
Ganja – jedno z nejstarších měst na Kavkaze. Ganja má mnoho historických a kulturních památek. Město se pyšní tím, že je rodištěm slavného perského básníka Nizamiho. Jeho hrob je oblíbeným místem k návštěvě.(Mauzoleum Imam-zade, stará pevnost Ganja, mauzoleum Nizami Ganjavi, komplex Sheikh Bahauddin a dům lahví)
Lenkoran – subtropický ráj na jihovýchodě Ázerbájdžánu, nedaleko hranic s Íránem. Městská krajina harmonicky kombinuje vysoké horské štíty, úrodné nížiny a oblázková mořská pobřeží. (Lankaranská pevnost, mešita a mauzoleum Pir Hussein
Kdy vyrazit do Ázerbájdžánu ?
Ázerbájdžán má devět klimatických pásem, takže po zemi můžete pohodlně cestovat v kteroukoli roční dobu. Jaro a podzim jsou oblíbeným obdobím cestování. V tuto dobu je v Ázerbájdžánu teplé počasí a bouře barev přírody se odhaluje v celé své kráse. Ale léto a zima mají také své výhody:
V zimě jsou lyžařská střediska Shahdag a Tufandag v provozu na všechny kapacity. Zima v Ázerbájdžánu je obvykle mírná, takže přístup k mnoha atrakcím bude snazší než během letní sezóny. Absence davů turistů Vám umožní užít si ty nejlepší lokality v zemi. Zima je navíc tradiční sezónou slev v hotelech a penzionech.
Podzim: K září letní vedra ustupují, na zahradách a farmách dozrává ovoce a zelenina. V tuto dobu přijíždějí cestovatelé do Ázerbájdžánu obdivovat podzimní lesy obklopující jezero Goygol v Ganja nebo sledovat migraci ptactva v místních národních parcích.
Jarní sezóna začíná v Ázerbájdžánu perským novým rokem, nejdůležitějším svátkem pro zemi, který se slaví na konci března. Je to ideální čas poznat místní kulturu a tradiční zvyky. S blížícím se jarem se navíc počasí postupně otepluje. Květiny a zeleň začínají dominovat krajině venkova a měst.
Léto v Ázerbájdžánu jsou horká, teploty v Baku někdy dosahují +40°C (+104°F). Je to ideální čas k odpočinku na plážích Kaspického moře nebo (chcete-li uniknout horku) na túru po Kavkaze.
Ázerbájdžánská kuchyně:
Níže naleznete seznam nejlepších jídel, která můžete vyzkoušet, pokud cestujete do Ázerbájdžánu:
Kebab – kousky ochuceného masa, obvykle jehněčího, naložené na jehle a grilované na grilu na dřevěném uhlí zvaném mangalice. Do pokrmu se často přidává lavash – tenký nekynutý koláč. Kebab se obvykle podává s nakrájenou zeleninou
Ovdukh – jogurtová polévka podávaná za studena. Jogurt se smíchá s vodou a doplní nakrájeným vařeným masem, natvrdo vařenými vejci, ale i nakrájenou okurkou a bylinkami
Kovurma – jednoduché, ale chutné jehněčí jídlo ochucené šafránem a dušené s cibulí a rajčaty. Kovurma se také často připravuje s kuřecím masem a ovocem
Kyufta – lahodné jehněčí nebo hovězí řízky v rajčatové omáčce. Pokrm se ochucuje cibulí, solí, pepřem, cukrem a octem
Lavangi – ryba, kuře nebo kachna pečená celá plněná vlašskými ořechy, cibulí a četným kořením. Lavangi je nejoblíbenější v pobřežních oblastech
Piti – velmi oblíbená polévka z tučné ocasní části a zeleninou vařená ve voňavém skopovém vývaru
Pilaf – chutné rýžové jídlo. V Ázerbájdžánu existuje více než 4 desítky možností vaření pilafu; zároveň bude mít každý z nich své vlastní charakteristické rysy a pokrm získá jedinečnou chuť. V různých oblastech země můžete vyzkoušet radikálně odlišné verze pilafu. Nejtradičnějším způsobem se ázerbájdžánský pilaf skládá z rýže, smažených kousků hovězího nebo kuřecího masa smíchaného s cibulí, ořechy, sušeným ovocem a kořením. Některé regiony používají pšenici místo rýže
Místní slavnosti:
Ázerbájdžán je jedinou muslimskou zemí na jižním Kavkaze. Kultura a zvyky země se často velmi liší od zbytku regionu, kterému dominují křesťanské tradice. Rozdíl je patrný při slavnostních událostech. Jako muslimové Ázerbájdžánci slaví Ramadán Bayram a Kurban Bayram (Eid al-Adha), ale neslaví Vánoce ani Velikonoce. V zemi se také hojně slaví perský Nový rok a Nowruz.
Většina dovolených v Ázerbájdžánu je hlučná, barevná a zábavná. Tento pohostinný lid vždy rád přijme hosty během slavností. Zkuste toho využít a zajistěte si výlet do Ázerbájdžánu na jeden z těchto slavnostních dnů:
* Nový rok (1.-2. ledna) je jedním z nejoblíbenějších svátků v zemi. Toto je radostný čas, který je obvyklé trávit s příbuznými a přáteli. Začíná večer 31. prosince velkolepou hostinou. Jakmile hodiny odbijí půlnoc, po celé zemi odstartuje velkolepý ohňostroj. Nejlepší výhledy na noční oblohu osvětlenou světly jsou na Baku Boulevard v hlavním městě. Nejlepší místo k oslavě: Baku
* Nowruz (20. – 25. března) je oslavou lunárního nového roku, který podle perských tradic začíná příchodem jara. Svátek se slaví písněmi, tanci, hrami a dlouhými hostinami.
* Den republiky (28. května) – 28. května Ázerbájdžán každoročně slaví Den první demokratické republiky – vlastně první uznání Ázerbájdžánu jako nezávislého státu (1918). Slavnostní oslavy zahrnují kladení věnců k Památníku republiky v Baku. Po celé zemi se konají koncerty a přehlídky věnované historii a kultuře Ázerbájdžánu. Nejlepší místo k oslavě: Baku
* Gabala Music Festival (červenec-srpen) – Gabala Music Festival začíná na konci července a trvá jeden týden. Tento open-air festival kombinuje koncerty klasické klavírní hudby s jazzovými improvizacemi a večerní tradiční mughamskou hudbou. Nejlepší místo k oslavě: Gabala
* Baku International Jazz Festival (říjen) – Tato fantastická hudební událost se v Baku koná od roku 2005. Festival je série koncertů, které se konají během několika dnů. Dovolená shromažďuje jazzové hudebníky a milovníky jazzu z celého světa. Nejlepší místo k oslavě: Baku
* Festival granátového jablka Goychay (listopad) je každoroční oslava s četnými veletrhy a výstavami věnovanými různým odrůdám granátových jablek a výrobkům z granátových jablek. Festival doprovázejí koncerty tradiční ázerbájdžánské hudby, vystoupení různých folklorních skupin a soutěže. Nejlepší místo k oslavě: Goychay
Čím se platí v Ázerbájdžánu :
Ázerbajdžánský Manat (AZN).
Počet obyvatel a rozloha Ázerbájdžánu
Statní zřízení: Poloprezidentská republika. Hlavni město: Baku. Nejvyšší bod: Khazret Bazardüzü dağı (4485 m.n.m)
Rozloha: 86 600 km² (111. na světě).
počet obyvatel 10 164 464 milionu.
Věděli jste že…
Ázerbájdžán se může zdát jako tajemná země s neznámými tradicemi a zvyky. Svět však o této zemi zná kuriózní fakta, která ji částečně proslavila po celém světě:
Ázerbájdžán byl první zemí, kde začali těžit ropu. První vrt zde byl vyvrtán v roce 1848, deset let před zahájením vrtání ve Spojených státech
První ropovod na světě byl postaven v roce 1906 k přepravě „černého zlata“ z Baku do námořního přístavu Batumi.
Asi 45 % světových bahenních sopek se nachází v Ázerbájdžánu.
Neft Dashlary je vesnice kompletně postavená na kůlech. Bylo založeno jako osada, kde byla pouze jedna ropná plošina, ale brzy se proměnila v celé město.
Baku je rodištěm Garryho Kasparova, bývalého mistra světa v šachu.